Perte šetrně a ekonomicky!

.

Pokud vás také trápí otázka drahých pracích prášků, které jsou ještě nešetrné k přírodě, jste tady správně. Rozhodla jsem se, že je třeba jít přírodě naproti a zatěžovat ji v rámci možností, co nejméně. A proto jsem se rozhodla vyrobit si domácí prostředek na praní.

pračka

Samozřejmě jsem si vyhledala návod, jak takový domácí prostředek na praní, vyrobit. Ten, který tento návod publikoval, slibuje, že pokud budete postupovat dle daného návodu, ušetříte nejen nemalý peníz, ale právě i zdraví. Protože průmyslově vyráběné prostředky na praní obsahují bělící prvky, ty můžou dráždit kůži, oči i dýchací cesty, nejsou použitelné například pro alergiky nebo děti. A domácí výroba vyjde na 5,- Kč za jeden litr a zabere vám přitom 10 minut vašeho času.

Tedy pojďme si říct, co budete potřebovat na výrobu deseti litrů tohoto pracího prostředku:

1.  Mýdlo na praní
2.  300 g práškové sody na praní
3.  15 kapek esenciálního oleje
4.  10 litrů vroucí vody
5.  Struhadlo
6.  Vařečka
7.  Hrnec/nádobu s objemem 10 litrů
8.  Lahve na vyrobený gel
 
A jak postupovat, pokud máte doma všechny tyto přísady?
A.    Mýdlo na praní nastrouhejte na jemno
B.    Nastrouhané mýdlo rozmíchejte ve vroucí vodě
C.    Po rozpuštění mýdla přimíchejte sodu na praní
D.   Míchejte až do úplného rozpuštění mýdla a sody
E.    Poté přestaňte vařit a nechte vychladit
F.     Následně přidejte esenciální olej
G.   Nechte jeden celý den stát
H.   Pokud se vám zdá gel hustý, rozmixujte tyčovým mixérem
I.      Pokud je gel stále hustý, přidejte převařenou vodu a ještě promíchejte či mixujte
J.      Přelijte do nádob k tomu určených
K.    Perte

.

prádlo
 
Pokud porovnáme ceny vyrobeného pracího gelu a kupovaného, jednoznačně vítězí gel domácí výroby, který vychází, jak už jsme uvedli, 5,- Kč za 1 litr. Pokud koupíme opravdu kvalitní gel na praní, který nás zbaví všech možných skvrn, vyjde nás na 130,- Kč za 1 litr. Tento rozdíl je opravdu znatelný, co říkáte?
Musíme se ale podívat také na to, jak tento prací gel domácí výroby pere a porovnat jej s kupovaným komerčním gelem.  Jednoznačně, pokud porovnáme výkon domácího a komerčního gelu, vyhrává kupovaný prací gel. Ten vypere všechny možné skvrny. Testováno na těchto: tráva, meloun, limonáda, rajče, kečup, hlína a káva. Pouze po kávě zůstal drobný flíček, který však, pokud o něm nevíte, neuvidíte na první pohled. U praní domácím gelem, jsme našli velmi výraznou skvrnu po kávě, hned na první pohled. Mimo toho se našel i výrazný flek po trávě. Ostatní skvrny se vypraly. Tedy v kvalitě praní vítězí kupovaný produkt.

Pokud tedy smím hodnotit prostředky, tak to učiním následovně:

•    Domácí gel je vhodný pro alergiky a lidi s citlivou kůží. Byl by vhodný i pro rodiny s dětmi s ekonomického pohledu. Z pohledu kvality praní však vhodný není, protože děti jsou často od trávy a nosí domů další různé odolné skvrny.
•    Gel kupovaný je vhodný pro lidi, kteří nemají žádné problémy s kůži či alergie a mají malé děti. Samozřejmě musí být jejich ekonomická situace dobrá.

Perte šetrně a ekonomicky!
4 (80%)1
.