Jak se pralo včera, pere se dnes a bude se prát zítra?


Jak se pralo včera?
________________
V době našich prababiček byl den velkého prádla něco jako chráněný čas. Hospodyně ten den nevařila, uvařeno bylo z předchozího dne, děti a manžel se musel obejít bez její péče. Věnovala se pouze prádlu. Ráno se muselo brzy vstát a prádlo namočit. Mezitím se ohřálo dostatek vody, nastrouhalo se mýdlo a připravil se škopek nebo necky a valcha, aby se mohlo prát.
starý koš na prádlo
Později se prádlo drhlo v mýdlové vodě na valše, bílé se vyvařovalo ve velkých hrncích na kamnech. Když bylo hotovo, vše se vymáchalo a vyždímalo. Samozřejmě ručně, v pozdější době v mechanických ždímačkách. Pak se prádlo ještě škrobilo a pak věšelo buď na šňůry na dvůr či na půdu. Později byly v domech vyčleněny společné prádelny a sušárny, kde se byty střídaly. Právalo se jednou za měsíc a myslím, že by to nechtěla žádná hospodyně dnes absolvovat.

Pereme dnes
____________
Dnešní zaměstnané ženy mají situaci o mnoho snažší. Možnost automatických praček, které za nás udělají veškerou práci pro všechny druhy prádla, je vymoženost, o které se našim babičkám ani nesnilo. Přidáme-li ještě použití sušičky, je vše dokonalé.

Prádlo vložíme suché a suché a čisté jej opět vyndáme. Mezitím si můžeme číst nebo se věnovat jiné domácí práci. Větší problém nastává, nevlastníme-li sušičku. Prádlo je třeba někde usušit. Nové domy už nemají společné prádelny a sušárny, v těch starších byly tyto místnosti většinou zrušeny pro jejich nevyužívání.

Zůstává tak jedna možnost, a to sušit v bytě nebo na balkoně. Sušení v bytě je dost nevýhodné z důvodu vypařování vlhkosti do ovzduší bytu, neestetičnost v interiéru a ubírání obytného prostoru. Proto zakoupení sušičky není žádný luxus a rodina s několika malými dětmi ji plně využije. Nejlepší varianta pak je možnost vyčlenění prostoru na tyto práce.
prádlo na sušáku
 
Pereme v budoucnu
__________________

Těžko zapojit svou fantazii, abychom si uměli představit, jak budeme prát v příštím století. Možná za nás vypere robot, kterému jen naprogramujeme datum praní, možná se ocitneme opět u ručního praní. Kdo ví?
Závěrem můžeme konstatovat, že praní prádla udělalo od dob našich předků opravdu velký skok a už by se nikdo z nás nechtěl do časů našich prababiček vracet.

Dnešní žena si užívá možnosti vyprat v klidu a bez námahy a je velmi dobře, že dnešní architekti při návrzích nových bytů myslí i na prostor, který by byl v bytě určen pouze na tyto práce. Nebude se tak hyzdit ani prostor koupelny ani vašeho obytného prostoru.

4.6
05