EET nepřináší, co si od ní stát sliboval

V roce 2016 se zdálo, že největším hitem bude podnikání v rámci vývoje a dodání systému právě pro dobře známou EET. Dodavatele tedy připraveni se zásobami vší elektroniky čekali na odbyt svých produktů klientům, kteří by potřebovali právě zapojit i ve své firmě systém, který by umožnil fungovat na bázi EET.
muž v kanceláři.jpg
Někteří podnikatelé, v celku asi kolem šedesáti tisíc, tak využilo nový hardware i software, aby zapojili do svého byznysu správně EET. Oproti tomu, cca těch sto tisíc uživatelů, kteří se do systému dále přihlásili, ale využívají buď svoje stávající systémy, které pro zapojení EET zmodernizují a nebo využívají právě bezplatná řešení přes vlastní mobil  nebo počítač.
Mezi největší aktuálně využívané dodavatele funkčních řešení pro zapojení EET se v tuto chvíli řadí eKasa od 02, která uvádí až dvacet tisíc klientů. Patnáct tisíc klientů uvádí také služba Markeeta. Následuje s přibližně dvanácti tisíci klienta Dotykačka. Mezi další, ale již o něco menší dodavatele patří KasaFik či Vodafone. Pro menší byznys toto nemá příliš smysl, spíše se snaží svým klientům dodat kompletní služby, ale nijak zvlášť na tom nevydělávají. Objem trhu, který vznikl díky EET, a který se tedy zabývá elektronickou výměnu dokumentů činil v loňském roce dvě miliardy korun.
V letošním roce by do systému EET měli podle plánu vstoupit řemeslníci, zemědělci a trhovci a advokáti. V této vlně by mělo přibývat v letošním roce až sto padesát tisíc podnikatelů.
Většina z těchto uvedených oborů, respektive podnikatelů, jsou přesvědčeni, že nebude nutné přijímat EET, protože si vystačí s bezhotovostní platbou a vystavením faktury. Podle odborníků je však toto domnívání se liché a pravděpodobně bude v praxi nepoužitelné.
 práce se dřevem.jpg
Velká řádka podnikatelů si ještě systém pro EET nepořídila a to z toho důvodu, že mají pocit, že se na ně vztahují různé výjimky. Například některé restaurace se vyhýbají EET s tím, že vydávají jídlo pouze s sebou a tím se na ně povinnost vlastně ještě v tuto chvíli nevztahuje. Vývoj kolem EET je velmi zajímavý a ještě zajímavější bude sledovat přínosy pro českou ekonomiku v dalším roce.

EET nepřináší, co si od ní stát sliboval
3 (60%)1