Čas strávený v turisticky nepolíbené zemi

Pro každého, kdo si hlídá každou korunu, je Gruzie tím pravým místem na lacinou dovolenou. Budete jásat nad cenami ubytování, potravin, ale i pohonných hmot. Oběd v restauraci pořídíte do sto korun.
Kuchyně
Obvyklým jídlem je sýr a vejce zapečené v bílém chlebu, nebo maso s vlastní šťávou zabalené a vařené v těstovém knedlíčku. Pokud máte chuť na polévku, tak si dejte hovězí s nakyslou chutí. Pro Gruzince je stolování rituál. Jejich jídelníček obsahuje zajímavé chuťové kombinace a zapít vše můžete místním vínem.
panoramatická krajina
Hrad Rabati
Stavba je 700 let stará a během raného novověku ji Turci přestavěli. Po skončení sovětské éry bylo třeba hrad opravit. Gruzie se začala orientovat na západ a z UNESCO přišla nabídka, že by hrad mohl být zapsán. Podmínkou ale byla jeho oprava dobovými a nákladnými postupy. Gruzinci si ho opravili po svém a UNESCO ho takto opravený nepřijalo. Ale i tak stojí za návštěvu. Protože, kde spatříte kombinaci evropské a turecké architektury?
Skalní klášter Vardzia
O kousek dál na východ přijedete k nevšednímu klášteru. Je to komplex vytesaný do skály ve 12. století. Tedy v době, kdy u nás vládla přemyslovská knížata a Přemysl Otakar I. usiloval o královskou korunu.
Součástí je ortodoxní kostel Zesnutí Matky Boží, sklepy s vínem, knihovna a stáje. Celkově jde o několik set místností. Když na jihu Gruzie došlo k zemětřesení, sesuv půdy odhalil chodby a síně klášterního komplexu. Jeho značná část se ale stále skrývá pod zemí.
sloupce kláštera
Sirné lázně
Prameny lázní dali jméno hlavnímu městu – Tbilisi. Nabízí se tu několik cenových skupin. Jak obyčejná sauna, tak až soukromý bazének s vodou 40°C teplou vodou a vlastní převlékárnou. Samotné prostory naleznete v podzemí. Na povrch vystupují jen cihlové kopule sloužící jako komíny.
Černé moře
Vyhlášeným turistickým resortem je přístavní město Batumi. Naleznete tu luxusní hotely, dlouhá promenáda připomíná Bulharsko, ale i přesto ceny jsou tu příznivé.
Kavkaz
Ti co mají rádi aktivní dovolenou, se můžou vydat právě sem. Nacházejí se tu megalitické stavby, které vykazují podobné rysy jako Stonehenge.
Například na svazíchpohoří Trialetise rozprostírají kyklopské hrady a menhiry, které archeologové datují do období druhého a prvního tisíciletí před naším letopočtem. Místo je protkané řadou tunelů v podzemí a ruiny připomínají domy, věže, brány a opevnění. U obce Tejisi vás přivítá 5 m vysoký menhir, který je součástí středověkého chrámového komplexu. Prý vyzařuje radioaktivitu.U jezera Paravani v lokalitě Akhalkalaki leží další megalitická pevnost.
Kyklopské stavby jsou z čedičových bloků a některé balvany jsou dlouhé 4 m. Pokládány byly do přesné roviny bez použití malty. Nikdo netuší, jak bez pomoci technologií tohle lidé zvládli.
Vydejte se do země plné zajímavostí a záhad. Tady budete mít za málo peněz hodně muziky.

5.0
01